Menü
“Getting Things Done” 2 DAKİKA KURALI
“Getting Things Done” 2 DAKİKA KURALI

Başlık da pek havalı oldu. It means ‘2 DAKİKA KURALI’ Süper İngilizcemle, ingilizceden soğumanıza sebep olmak istemiyorum, hemen konuya gireyim. Sizi, sırtınızdaki ağır yükten kurtaracak önemli bir konuya değineceğim.

Dünkü erteleme ile ilgili yazımdaGTD diye bir şeyden bahsettim ama açılımını yapmamıştım. Getting Things Done”  Instagramda bir kadın var, adı ‘miniklab’ mı ne. Sağolsun, onun sayesinde arkamı toplamaya başladım en azından diyeceğiniz bir sistemle tanıştırıyorum sizi. 2 dakika KURALI. Ben Türkçesine gireyim size kısaca.
Misal, çocukların üstünü çıkardın, yenisini giydirdin. Kirlileri banyoya taşımak kaç dakikamı alıyor? 10 sn. O zaman hemen yapıyorum. Ya da uzun zamandır gözüme bir leke çarpıyor duvarda. Silmesi kaç dk sürer? 2 dk. Yap, hem de hemen. Mail gelmiş, 2 dakikada halledilebilecekleri hemen hallet. Sileceksen sil, yönlendirillmesi gerekiyorsa yönlendir, cevaplanacaksa cevapla. Bitti.
Bir de 2 dakikadan çok süren işler var tabi. Bulaşık dağ gibi yığıldı. Temizleri makineden çıkarması, yerine yerleştirmesi, kirlileri koyması 2 dakikadan fazla sürer elbet. O zaman ne yapıyoruz. İŞİ PARÇALA. Makineden temizleri çıkarması 2 dk. Bir geçtiğinde yapıver, işte bitti. Islansın diye kirlileri lavobo ya koyması 1 dk. Çıkarıp dizmesi de hadi 2.5 olsun. Oldu mu? Vallahi oluyor, hem de hedef koyunca daha hızlı oluyor, deneyin. Gerçi bulaşık çıktıkça makineye koymak gerekir ya, o konuya hiç girmiyorum.
Yad a çok uzun süreli bir iş var, yazmak gibi. Otur 2 dk karala. Taslağını çıkar. Bir boşluğunda 2 dakika daha yazarsın. Önemli olan sebat, yoksa kimin öyle bir işe 1 tam gününü ayıracak vakti var ki?
İpi kopmuş tesbih boncukları gibi her yere dağılıyor insan sonra. Aklının her köşesindeki fikirler, vakitsizlikten kanepe altlarında çürüyor maalesef.  ERTELEMEK SIRTINA BİR YÜK İNSANIN.
Gel sen de uygula. Çok faydasını göreceksin. 2 dakikadan azsa, at gitsin aklından.

 

GÜNDÜZ UYKUSU ŞART MIDIR ?
MAZOT KAFASI
Troldür, Geçer
Yorumlar
  • Minik Lab Okuru

    MinikLab'a hoş geldiniz. Burada her çocuk; kendi ölçüsüyle, kendi tarifiyle, kendi kuramıyla deneyini yapar.

Yukarı Çık