Menü
Erteliyorum, ama bir sor, neden?
Erteliyorum, ama bir sor, neden?

 

 

Ertele, ertele. Yapılması gerekmeyen, hiçbir acillik teşkil etmeyen bir çok iş yap ama asıl gerekeni ertele. Bak mesela, bu yazıyı da ne zaman yazdım, ama yayınlaması şimdiye kaldı. Ne tesadüf!

Çok iş yapacağım, dünyayı ben kurtaracağım, çok hevesliyim. 5.00’ a kuruyorum alarmı. Çocukların arasında tost olarak uyumuş ve yamulmuş yüzümle basıyorum düğmeye. Ertele. 5.30. Eşim sesleniyor. 5.30 oldu. Kur 6.00’ ya. 6.00 oluyor 6.15. Bölük pörçük bir uykuyla harika güne merhaba.

Aslında bu halimden şikayetçiyim. Ne kadar özeniyorum, sabahın ilk ışıklarıyla gözünü açanlara, bir çay demleyip güneşi karşılayanlara. Önüne mutfak önlüğünü bağlamış, pankekleri hazır edip ‘ Gelin yavrularım yamacıma’ deyip nutella reklamlarındaki gibi şen kahvaltıya oturanlara. Düşünüyorum da, çocuklardan sonra oldum galiba ben böyle. Ruhum geceye kaydı. Kendim için bir şeyler yapma isteği beni baykuşa çeviren.

Ben hiçbir zaman işimi son ana bırakan biri olmadım. 30 senelik hayatımda belki hiç sabahlamadım bile. Hala da öyleyim. İşimi halletmeden uyuyamam bile, yatak batar bana. Ama işte, bu iş halletme kısmı geceye kaydı. Bazen o gece, bir sonraki geceye kayıyor! Biliyorum da, gecenin hayrının, sabahın şerrinden kötü olduğunu. Ama. Aman, çocuklar büyüsün, nasılsa girer düzene. Girer girer. Erteleyeyim dur bunu da.

Peki neden erteliyorum?

-Gözüm korktuğu için / başaramayacağım hissinden korktuğu için kaçıyor olabilir miyim?

-En iyisini yapmak istediğim/ aslında hiçbir şey yapamadığım için olabilir mi? Mükemmel diye bir şeyin olmadığını hatırlatma konusunda biri beni çimdiklenmeye ihtiyacım olabilir mi?

-Bir çok işi bir arada yapmaya çalışıp, aslında hiç birini yapamıyor olduğumdan mı? (Multitasking)

Evet, evet. Hepsi.

Ama bir yerinden kıracağım bu döngüyü. Kendime çok güveniyorum. Güveniyorum değil mi kendim? Başarabiliriz bence biz seninle bunu. En azından bir gün. Hı?

 

GECE TERÖRÜ
Hangi Yolu Seçiyorsun?
Troldür, Geçer
Yorumlar
  • Minik Lab Okuru

    MinikLab'a hoş geldiniz. Burada her çocuk; kendi ölçüsüyle, kendi tarifiyle, kendi kuramıyla deneyini yapar.

Yukarı Çık