Menü
EV YAPIMI GARANTİLİ ELMA SİRKESİ YAPIMI
EV YAPIMI GARANTİLİ ELMA SİRKESİ YAPIMI

Malzemeler:

2 -2,5 kilo tatlı doğal elma (veya tatlı olan herhangi bir meyve)

1 çay bardağı gerçek sirke veya sirke anası (mayalamak için)

Kaynamış ve soğumuş su veya hazır su (musluk suyu olmaz)

2 yemek kaşığı bal veya 1 yemek kaşığı şeker (Meyve tatlı değilse eklemek için, tatlıysa eklemiyoruz)

5lt lik ağzı geniş olan cam kavanoz

İnce mermerşah kumaşı tarzı tülbent veya peçete

Lastik

Hızlandırıcılar

1 çay bardağı nohut veya ½ çay bd bulgur (ben eklemiyorum)

Püf noktalar:

*Elmalar, öncesinden yıkanıp, kendi halinde kuruması için beklenecek, asla kurulanmayacak. Sirkeleşmenin olabilmesi için kabukta oluşacak olan tabaka önemli.

*Kavanozu, ağzına kadar doldurmayın. Hem karıştırması çok zor oluyor, hem elmaların hava alması zorlaşıyor. Elmaların hava alması gerekli ki, içerisindeki bakteriler çalışabilsin.

*Kavanozu koyduğunuz yer 15-25 derece arasında ve karanlık olmalı, aksi halde bakteriler çalışmaz.

*Üzerine konulacak sirke, muhakkak gerçek sirke olmalı. Nasıl ki yoğurt yapmak için yoğurda ihtiyaç varsa, sirke mayalamak için de sirkeye ihtiyaç var.

*Sirke kavanozunun kapağı kapatılmaz, sadece sirke yapım aşamasında kavanozun etrafında oluşacak olan sirke sineklerinin içeri girmesini engellemek için bez bir tülbentle tek kat örtülür ve lastiklenir (Ben bez yerine tek kat peçete ile örtüyorum)

Sirke yapmanın çok yolu var. Hemen hemen hepsinden aynı tadı alırsınız, şekli sadece sirkeleşme sürecini ve berraklığını değiştirir.

1) Elmaları kabuklarıyla birlikte 4 parçaya ayırıp, ortadaki sert ve çekirdekli kısımlarını çıkartarak (DAHA BERRAK OLUYOR)

2)     Akşamları otururken yediğiniz meyve kabukları ve ortasındaki sert kısımlarıyla (çekirdekler hariç) (BİRAZ BULANIK AMA AYNI TATTA OLUYOR) (10 gün içerisinde suyu sabit kalmak kaydıyla sirkeyi yaptığınız kavanozun üzerine elma, elma kabuğu vs eklemeye devam edilebilir)

3)  Meyveleri katı meyve sıkacağından sıkıp suyuyla (SİRKELEŞME ERKEN OLUYOR)

2. Yöntem daha ziyade, 1 lt lik kavanozlara artanları değerlendirmek için kullandığım bir yöntem. Ben 1. Yöntemle yapıyorum.

Yıkanmış, kurutulmuş, kabuklarıyla birlikte dörde bölünmüş ve çöpleri çıkartılmış elmalar kavanozun yarısına kadar doldurulur. Üzerine 1 çay bardağı gerçek sirke konulur.(Varsa sirke anası konulur).

 

En son kavanozun ağzına 4 parmak kalıncaya kadar su eklenir. ( Eğer elma tatlı değilse bal da eklenebilir çünkü sirkeyi oluşturan bakteriler meyvenin şekerinden beslenecek) Üzeri tülbentle örtülür ve kavanozun ağzı lastiklenir. Serin, kuru, güneş görmeyen 15-25 derece arası bir yerde muhafaza edilir.

İlk 10 gün boyunca her gün, günde iki kez karışım dibinden yukarı doğru tahta bir kaşıkla havalandırılır. Sonrasında elmalar tamamen dibine çökünceye kadar haftada bir karıştırmak yeterli olur. (1 ay civarı dibe çökmüş olur.) Elmalar dibe çökünce kavanozun üzerinde, şeffaf bir tabaka oluşmaya başlayacak, onu bozmayın, işte o “sirke anası” Zamanla sirke anası tabakası da dibe çökecek. İşte o zaman sirkeyi süzme zamanı gelmiş demektir. (Cökmedigi durumda elmanın çökmesinden 1-2 hafta içinde süzün.) Dikkatlice sirke anasını bir kaba çıkartın. Posayı tülbentten süzün ve posayı atın. Geri kalanın içine sirke anasını tekrar atın ve aynı kavanoza boşaltın. Artık sirkenin keskinleşme zamanı. Asıl kıymeti, bu süre belirliyor. Ne kadar beklerseniz, sirke o kadar kıymetli olur. Yaklaşık 1 ay da kadar bu şekilde bekletiyorum ben.

Keskin bir sirke kokusu burnunuza gelir zamanla. O zaman sirke anasını içerisinden dikkatlice alıp, bir miktar sirke içerisine koyup, buzdolabında saklayarak, bir sonraki sirke mayası olarak kullanabilirsiniz. Geriye kalan gerçek sirke ise kullanıma hazır. Artık kapağını kapatıp muhafaza edebilirsiniz.

Gerçek sirke dibinde tortu muhakkak olur, aşağıdaki gibi.

Tüm bu süreçler olurken kavanozun etrafında sirke sinekleri oluşabilir. Oluşmamış da olabilir. Dert etmeyin. Oluşmaması sirkeleşmediği anlamına gelmez.

Marketlerde satılanların, sadece kimyasal bir karışım olduğunu biliyor musunuz? Temizlik içinideal olabilir ama vücudunuz için herhangi bir faydası yok. Nasıl ki, turşu, ekmek, yoğurt mayalarken zamana ihtiyacınız var, bunda da tek zorluk bu “Fermentasyon süresi.” Asıl şifa da burada saklı zaten. Bir kere tadına vardınız mı, sirke yapmaktan vazgeçemeyeceksiniz.

Sabahları kahvaltıdan en az 20 dk önce 1-2 yemek kaşığı sirke içerisine su ve azıcık bal atarak içebilir, yüzünüzdeki lekeleri gidermek için 1/1 seyreltilmiş sirkeli su ile silebilirsiniz. ( sonrasında asla güneşe çıkılmaz, gece yapılır)

Şifa olsun.

 

EV YAPIMI DONDURMA / Çilekli / Yoğurtlu dondurma
EV YAPIMI DONDURMA / Sade ( kaymaklı )
Yorumlar
  • Minik Lab Okuru

    MinikLab'a hoş geldiniz. Burada her çocuk; kendi ölçüsüyle, kendi tarifiyle, kendi kuramıyla deneyini yapar.

Yukarı Çık