Menü
ALİ KUŞÇU GÖKBİLİM MERKEZİ
ALİ KUŞÇU GÖKBİLİM MERKEZİ

Facebook trafik akışında, çok nadir de olsa işime yarayacak şeylerle karşılaşıyorum, birisi de bu. Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi. Karnesini getirene 25 tl den 9 tl ye indirmişler. Dampingi duyan ben, hemen aradım mekanı, anaokulu karnesi de oluyor mu? Olur olur. Ama bakın, karne dediysem, basit bir çıktı, öyle şaaşalı, bildiğimiz kaşeli bir şey beklemeyin. E olur dedik ya:D Çocuğu zorla bilimden uzaklaştırmaya çalışsam da başarılı olamadım.

 

Merkez, Mamak’ta. Ulaşım çok zor. İlk intiba, “Burası ulaşılmasın, kimse gelmesin diye yapılmış herhalde” oldu. Otobüsten indik, trafik vızır vızır. Epey bir yürüdük, yürümek problem değil, güzergahta yürüyecek adam gibi bir kaldırım dahi yok. Bir şekilde ulaştık ama bu kez de merkezi görüyoruz, bir türlü varamıyoruz. Çin seddi mübarek, merdivenler çık çık bitmiyor. Güya asansör konulmuş ama çalışmıyor. Vesselam mekana girdiğimizde, zaten üzerimizden tır geçmiş gibiydik Kerem’le.

 

Neyse ki çalışanlar çok cici insanlar, herkes güleryüzlü ve yardımsever. Plenetaryum, simülatör ve 3d oyun seçenekleri var ücretli olarak. Girişte paranızı verip, içeri geçiyorsunuz. Onun haricinde içeride uzay sergisi var, karadelikler, gezegen maketleri, astronot eşyaları. Vs gibi bir çok bölüm var. Orada isterseniz, konunun uzmanıyla soru cevap şeklinde sohbet etme şansı bulabilirsiniz, ücretli. Biz, Klasik türk versiyonu, parasını vermiş olanları uzaktan dinleyerek işimizi hallettik:D

 

10 d simülasyon salonlarında, 3d gözlüğü takıyorsunuz, 6 yöne hareket eden koltuğa oturuyorsunuz. Sonra karşınıza bir film açıyorlar. Ve eğlence başlasın. Kerem başlangıçta ani hareketlerden dolayı tedirgin olsa da, çabuk attı durumu üzerinden. Bizim izlediğimiz penguenli olan bir filmdi.

 

Planeteryumda ise, yatar vaziyette olan koltuklara bir güzel uzanıyorsunuz. Sakın akıllılık yaptığınızı düşünüp en önlere geçmeye çalışmayın, zira görüntü başınızın üstündeki gök kubbeye gelecek. Uzayda gezintiye çıkmış bir çocuğun animasyonu. Uzayda neler var?Güneş nasıl oluştu? Gezegenler nasıl varoldu? Ses efektleriyle hepsi bu filmde. Tek kelime ile muhteşemdi. Ben kendi adıma kalkmak istemedim, ama 5 yaş için biraz uzun olduğunu itiraf etmeliyim. Yine de büyülendiler hepsi.

 

 

3D oyun bölümüne gelince, iki türü var, istediğini seçebiliyorsun. Kerem, sahnesinde yapay gerçeklikle oynananını seçti. Oyun, meyve kesme idi. 3d gözlüğü taktıktan sonra iki eline de dambıl gibi bir alet verdiler Kerem ‘in. Tabi o ne verildiğini görmedi. Elindeki, ekrandaki uzun ve sivri kılıcın hareketini sağlayan şey aynı zamanda. Kerem onu hakeret ettirdikçe, meyveleri kesecek. Ama o anda anlayamadığım bir sebepten, Kerem pek çekinerek hareket ettirdi elindekileri. Sebebi, oyun bitince ortaya çıktı. Elindekini gerçek kılıç zannettiği için, bir yerimi keserim diye korkmuş meğer. Çok güldüm tabi, belli etmedim, içimden:D

 

Bir de 10 boyutlu Motorsiklet deneyimi varmış ama açık değildi o bölümler. Olsaydı çok hoşuna giderdi, eminim.

 

Sonradan öğrendim ki, burada yaz okulu veya sadece hafta sonları atölyeler de düzenleniyor. Çoğu STEM ( fen, teknoloji, mühendislik, matematik) başlığı altında toplanan etkinlikler, haftaya özel değişiyor. Bir nevi uygulamalı bilim. Haftalara göre programı, içeriklerini linkten inceleyebilirsiniz.

 

Kalabalık olarak grupça veya sınıfça gidilirse daha çok keyif alınabilir sanıyorum. Hoş, o zaman da ilgi miktarı düşer. Bilemedim. Kararı siz verin. Ama öyle ya da böyle, muhakkak gidin.

http://www.alikuscugokbilim.com/#stem

 

SİNCAP ÇOCUK TİYATROSU
Şşşt OKUYORUZ!
OYUN GRUBU MACERAM-2
Yorumlar
  • Minik Lab Okuru

    MinikLab'a hoş geldiniz. Burada her çocuk; kendi ölçüsüyle, kendi tarifiyle, kendi kuramıyla deneyini yapar.

Yukarı Çık